Rovaniemen Teatterin syyskauden vierailijat tarjoilevat viihdettä moneen makuun. Syksyn aikana yleisö pääsee nauttimaan muun muassa Martti Suosalon ja Iiro Rantalan tähdittämästä musiikkikomediasta sekä Ville Myllyrinteen stand upista.
Lokakuussa suurella Tieva-näyttämöllä nähdään nostalgian sävyttämä Indican konsertti, jossa bändi palaa omaleimaisen soundinsa pariin sekä yleisön suosikki, hulvaton musiikkikomedia Neljä pientä annosta. Marraskuussa lavan valtaa nauruhermoja kutkuttava Ville Myllyrinne – Setämies. Kellariteatteri Saivossa burleskin ystäviä hemmotellaan syyskuussa Tease-a-licious Sundown Banquet -esityksellä ja joulukuussa tunnelmoidaan 80-luvun tahtiin Kasarishow’n merkeissä.
Suuria tunteita ja huumoria
Neljä pientä annosta -esityksessä nähdään Martti Suosalon ja Iiro Rantalan tähdittämä musiikkikomedia, joka on täyttänyt katsomoita niin Suomessa kuin ympäri Eurooppaa jo vuodesta 2013. Martti Suosalo eläytyy moniin rooleihin hovimestarista nuotinkääntäjään ja Iiro Rantala pianopedagogista sankarisolistiin. Lotta Kuusisto täydentää kokoonpanon huolehtimalla proseduureista. Tämä musiikkikomedia sisältää illallisen yhdelle, joka on uudenvuoden TV-klassikko vuodelta 1963 sekä kolme muuta ratkiriemukasta elämystä. Esitys nähdään maanantaina 13.10.

Ville Myllyrinne – Setämies tuo suurelle Tieva-näyttämölle stand up -komiikkaa. Setämies tietää, että keski-ikä ei ole elämänvaihe, vaan diagnoosi. Esityksen aikana katsoja pääsee katsomaan syvälle Setämiehen sieluun. Myllyrinne valtaa lavan lauantaina 1.11.

Nostalgiaa ja viihdettä musiikin ystäville
Ensimmäinen vierailu nähdään heti syyskauden alussa kellariteatteri Saivolla, kun rovaniemeläinen burleskiyhdistys Midnight Sun Burlesque tuo lavalle paikallisia ja vierailevia artisteja. Kesän viimeisten auringonsäteiden hehku ja syksyn ensimmäisten varjojen viettelys kohtaavat Rovaniemen Teatterissa Tease-a-licious Sundown Banquet -esityksen myötä perjantaina 19.9.

Vuonna 2004 debyyttialbumin Ikuinen virta julkaissut Indica myi albumilla kultaa ja platinaa, ja seuraavana vuonna Tuuliset tienoot myi myös kultaa. Vuonna 2023 paluun tehnyt legendaarinen yhtye on elämänsä iskussa, ja heidät nähdään suurella Tieva-näyttämöllä lauantaina 11.10.

Kasarishow tarjoaa unohtumattoman illan 80-luvun parhaimpien hittien parissa. Kellariteatteri Saivolla kuullaan muun muassa Tina Turneria, Madonnaa, Queeniä ja Elton Johnia. Solisteina säihkyvät Annica Milán ja Valtteri Lehtinen. Esityksiä on kaksi, perjantaina 19.12. ja lauantaina 20.12.

Rovaniemen Teatterin syksyn 2025 vierailuesitykset:
PE 19.09. klo 20: Midnight Sun Burlesque, kellariteatteri Saivo
LA 11.10. klo 18: Indica, suuri Tieva-näyttämö
MA 13.10. klo 17: Neljä pientä annosta, suuri Tieva-näyttämö
LA 01.11. klo 18: Ville Myllyrinne – Setämies, suuri Tieva-näyttämö
PE 19.12. ja la 20.12. klo 20: Kasari-show, kellariteatteri Saivo
Tutustu ohjelmistoon tarkemmin ja varaa liput ohjelmisto-sivulta.