Lapin alueteatteriyhdistyksen hallitus on valinnut Rovaniemen Teatterin – Lapin Alueteatterin seuraavaksi taiteelliseksi johtajaksi Kiia Laineen. Laine on 37-vuotias ohjaaja ja teatteritaiteen maisteri, joka on työskennellyt muun muassa Vaasan kaupunginteatterissa, Kajaanin kaupunginteatterissa ja Kuopion kaupunginteatterissa. Rovaniemen Teatteriin hän ohjasi vuonna 2023 lastennäytelmän Mimmi Lehmä ja Varis.

”Otan tehtävän innolla ja kunnialla vastaan. En malta odottaa, että pääsen työskentelemään osaavan ja intohimoisen henkilökunnan kanssa. Olen valmis!” Kiia Laine iloitsee.

Rovaniemen Teatteri sai tehtävään yhteensä 24 hakemusta, joista 22 täyttivät annetut kelpoisuusehdot. Hallituksen työvaliokunta valitsi haastateltavaksi kolme lupaavinta ja tehtävään sopivinta hakijaa. Hallituksen pitämien työhaastatteluiden lisäksi järjestettiin erilliset haastattelutilaisuudet koko henkilöstölle.

”Taiteellisen johtajan valinta Rovaniemen Teatterissa on avoin ja osallistava prosessi myös henkilökunnalle. Näin saamme hyvän tuntuman hakijasta ja samalla myös haastateltava näkee, että millaiseen teatteriin on tulossa. Olen vakuuttunut, että saan Kiiasta erinomaisen työparin, jonka kanssa luotsata teatteriamme”, teatterin toiminnanjohtaja Miikka Keränen kertoo.

Taiteellisen johtajan tehtävänkuvaan kuuluu muun muassa ohjelmistosuunnittelu sekä taiteellisen henkilökunnan esihenkilönä toimiminen. Taiteellisen johtajan kanssa solmitaan kolmivuotinen sopimus, johon sisältyy mahdollisuus kahteen optiovuoteen.

”Painotimme valinnassa Kiian näkemystä Rovaniemen Teatterin tulevaisuudesta ja tahtoa tarttua toimeen. Kiia on määrätietoinen, rohkea ja motivoinut”, sanoo hallituksen puheenjohtaja Riitta Liinamaa.

Alueteatteriyhdistyksen hallitus oli yksimielisesti Laineen valinnan takana. Laine aloittaa tehtävässään elokuussa 2026, kun nykyisen taiteellisen johtajan Riku Innamaan kausi päättyy. Seuraavan taiteellisen johtajan suunnittelemaa ohjelmistoa Rovaniemen Teatterissa aletaan nähdä vuonna 2027.