Rovaniemen Teatterin syyskauden vierailijat tarjoilevat viihdettä moneen makuun. Syksyn aikana yleisö pääsee nauttimaan muun muassa kriitikoiden ylistämästä musikaalikomediasta ja murhamysteeristä Murha kahdelle sekä improvisaatioryhmä Stella Polariksen käsikirjoittamattomasta teatteriklassikosta Vapaa pudotus.
Syyskuussa kellariteatteri Saivossa nähdään huippusuosittu yhden naisen komedia Tyyne Kettunen – Elävänä Rovaniemellä! sekä suurella Tieva-näyttämöllä Stella Polariksen improvisaatioteos Vapaa pudotus. Lokakuussa Saivon lavalle tuo glamouria Midnight Sun Burlesque’s Glam & Glow Burlesque Night -shown myötä, ja suurelle Tieva-näyttämölle saapuu vauhdikas musikaali Murha kahdelle. Joulukuussa talven ja joulun taikaa tuo pitkän uran tehnyt artisti Anne Mattila joulukonsertillaan.
Improvisaatiota, brittihuumoria ja joulun tunnelmaa
Huippusuosittu improvisaatioryhmä Stella Polariksen klassikko Vapaa pudotus saapuu pohjoiseen. Vapaa pudotus on näytelmä, jossa mitään ei ole ennalta sovittu. Esityksessä ei ole käsikirjoitusta, vaan näyttelijät, muusikko ja valosuunnittelija improvisoivat kaiken yleisöltä saatujen ehdotusten pohjalta.

Musiikkiteatteri Kapsäkin vauhdikas musikaali on taidokas sekoitus musiikkia, sekasortoa ja klassista murhamysteeriä. Hauska ja palkittu Off-Broadway-musikaali Murha kahdelle (Murder for Two) sai ensi-iltansa 8.11.2023 Musiikkiteatteri Kapsäkin ja Linnateatterin yhteistuotantona. Musikaali on kiitetyn Anastasia-musikaalin (Tampereen teatteri) koreografi Chris Whittakerin debyyttiohjaus Suomessa. Lavalla nähdään näyttelijät Joel Mäkinen ja Juha Pulli.

Anne Mattila saapuu Rovaniemen Teatterille joulukonserttikiertueellaan. Luvassa on tunnelmallinen joulukonsertti duona pianistin säestyksellä. Esityksessä kuullaan rakastettuja, perinteisiä joululauluja, joita Anne on itsekin levyttänyt kahden albumin verran.

Ravintolateatterissa tarjolla komediaa ja glamouria
Tyyne Kettunen on suosittu eläkeläishahmo, joka on kiertänyt esiintymässä tilaisuuksissa Eduskunnasta Aamu-TV:n kautta ministeriöihin ja yksityistilaisuuksiin jo yli 30 vuoden ajan. Tanssitaiteilija-koomikko Johanna Keinäsen luoma, rakastettu eläkeläishahmo juhlistaa 25-vuotista uraansa naurun palveluksessa: Tyyne Kettunen, eläkeläinen, terveyspalvelujen suurkuluttaja ja suosittu SOTE-tubettaja nähdään syksyllä hämmästyttävän elävänä! Luvassa on ikää pidentävä tuokio patologisesti uteliaan eläkeläisen seurassa.

Glamouria syksyn synkkyyteen tarjoaa Midnight Sun Burlesquen Glam & Glow Burlesque Night -esityksellä. Ilta tarjoilee yleisölle viettelevää ja sykähdyttävää burleskia. Luvassa on näyttävää tanssitaidetta, kun burleskiartistit läheltä ja kaukaa valtaavat Saivon lavan säkenöivällä olemuksellaan. Esitys on ikärajoitettu K-18.

Rovaniemen Teatterin syksyn 2026 vierailut
Pe 11.9. klo 18.00 & la 12.9. klo 13.00 Tyyne Kettunen – Elävänä Rovaniemellä!
Ke 23.9. klo 18.00 Stella Polaris: Vapaa pudotus
La 24.10. klo 20.00 Midnight Sun Burlesque’s Glam & Glow Burlesque Night
La 31.10. klo 18.00 Murha kahdelle
Ma 14.12. klo 18.00 Anne Mattilan joulukonsertti
Linkki lipunmyyntiin: https://www.netticket.fi/rovaniemen-teatteri